20
9

Oprogramowanie dla inżyniera budownictwa

Projektowanie BIM, kiedyś uznawane za rewolucję, obecnie staje się standardowym narzędziem pracy w rękach specjalistów. Zarówno projektowanie konstrukcji stalowej, jak i tworzenie innych obiektów w mniejszym lub większym stopniu opera się o nowoczesną, ale już od kilku lat znaną, technologię budowania informacji o budynku.

Ciekawe oprogramowanie dla inżyniera budownictwa to rozwiązania Prota. Cały system składa się z czterech modułów, które mogą być wykorzystywane kompatybilnie lub każde osobno – w zależności od potrzeb danej pracowni. Oczywiście możliwe jest dokupowanie kolejnych modułów o odstępach czasowych, co jest opcją kuszącą pod względem ekonomicznym.

Sprawne projektowanie konstrukcji stalowej jest możliwe przy użyciu ProtaSteel. Jest to moduł, który wspiera automatyczne tworzenie połączeń detali stalowych. Może on sprawnie funkcjonować z kolejnym narzędziem ProtaStructure. Jego zadaniem jest szybka analiza oraz niezwykle precyzyjne tworzenie konstrukcji budowlanych.

Kolejne oprogramowanie dla inżyniera budownictwa z tej serii to ProtaDetails. Ułatwia pracę użytkowników poprzez automatyzację tworzenia rysunków oraz wszystkich detali i szczegółów projektów. Umożliwia także szybką i łatwą edycję istniejących projektów, co również jest doceniane przez zwolenników narzędzia.

Projektowanie BIM to oczywiście ważny, wspomniany już na samym początku aspekt. Dlatego uzupełnieniem całości rozwiązania Prota, jest ProtaBIM. Jego zadaniem jest zarządzanie i łatwe udostępnianie projektów, dzięki czemu znacznie ułatwia współpracę w zespole, a nawet pomiędzy różnymi zespołami.

Projektowanie konstrukcji stalowej oraz analiza i obliczenia to podstawowe aspekty towarzyszące powstawaniu nowoczesnego budownictwa. Prota okazała się rewolucyjna, ponieważ zaspokaja potrzeby konstruktorów, inżynierów i projektantów praktycznie na każdym etapie tworzenie. Dzięki temu narzędziu wszystkie czynności wykonywane są na najwyższym poziomie.

Projektowanie BIM jest już powszechne, ale są jeszcze w Polsce pracownie, które nie zdecydowały się na zmianę. Najprawdopodobniej jednak rynek wymusi, aby każdy korzystał z nowoczesnych rozwiązań. Im szybciej zostanie to wdrożone, tym lepiej dla samej pracowni.