Program SCIA to specjalistyczne narzędzie do projektowania, modelowania i analizy. Na rynku polskim dostępny jest SCIA Engineer, czyli zintegrowane narzędzie do analizy wielomateriałowej konstrukcji i projektowania wszystkich rodzajów obiektów budowlanych. Drugim rozwiązaniem jest program SCIA Concrete Section, który umożliwia projektowanie i sprawdzanie przekrojów z betonu zbrojnego zgodnie z normami.
Analiza konstrukcji budowlanych jest możliwa za pomocą SCIA Engineer. Co ważne, narzędzie pozwala na badanie elementów zbudowanych z dowolnych materiałów, co nie jest standardem dla programów komputerowych tego typu.
Integracja tak wielu aspektów w jednym środowisku jest niezwykle wygodna z perspektywy użytkowników, a nawet względem funkcjonowania całej organizacji. Jeden system, który zaspokaja potrzeby różnych etapów, obsługiwanych przez wielu specjalistów o niejednorodnych kompetencjach jest komfortowy i ekonomiczny.
Analiza konstrukcji budowlanych w SCIA może być przeprowadzona dla praktycznie każdego rodzaju budynku. Zarówno blogi biurowe i drapacze, jak i mosty, tunele czy śluzy mogą zostać zaprojektowane, przeanalizowane i zmodelowane w systemie. Obsługuje on także obiekty przemysłowe, takie jak silosy, czy hale stalowe oraz projekty specjalne – w tym stadiony, rusztowania, czy dźwigi.
Analiza FEM
Analiza FEM to Metoda Elementów Skończonych (polski skrót to analiza MES). Jest to metoda, którą z powodzeniem mogą stosować użytkownicy narzędzia SCIA Engineer. Pozwala on na generowanie standardowych wyników, takich jak siły wewnętrzne, naprężenia, przemieszczenia oraz reakcje. Wszystko to zapewnia szybki i niezawodny silnik obliczeniowy z automatyczną generacją siatki elementów skończonych dla dowolnej geometrii.
W SCIA możliwa jest także zaawansowana analiza FEM. Należą do nich: fazy konstrukcyjne, obliczenia nieliniowe i dynamiczna, analiza czasowa i sekwencyjna. Co ważne, analiza może być pojedyncza, ale program zezwala także na uruchomienie analizy wsadowej.